چای تلخ
  
 
 
آرشیو
 
شنبه 3 آبان‌ماه سال 1382

افسانه هایمان را نجات دهیم نگذاریم به افسانه بدل شوند

 مصاحبه ی زیر چکیده ی گفتگویی دو ساعته با یکی از حقوقدانان و اعضای کانون مدافعان حقوق بشر  در مورد افسانه نوروزی و برائت او تنظیم گردیده بدلیل پاره ای از  اصول  از جمله  رعایت کوتاهی  مطالب نوشتاری و خواندن سریع آن اهم گفتگو در این مقوله آورده شده .

لطفا خلاصه ای از پرونده ی افسانه نوروزی بگیید؟
متاسفانه باید گفت که: من هم مثل بسیاری از وکلا و قضاتی که خواستار مطالعه ی پرونده ی خانم افسانه نوروزی بودند این امکان برای هیچ کدام از ما صورت نگرفت .  با توجه به اینکه اظهار نظر صریح - روشن و دقیق باید منوط به مطالعه ی دقیق پرونده صورت بگیره , از مسائلی که در این پرونده مطرح  شده ,و آنچه که در مورد خانم افسانه نوروزی گفته میشه  اینه که: مقتول که ظاهرا" مامور امنیتی و صمیمیترین دوست شوهر افسانه نوروزی  هم بوده در داخل خانه بوده در حالیکه شوهر افسانه اونروز در شهرستان دیگه ای بوده . وقتی که ایشون با لباس بالا پوش از حمام بیرون میاد قاتل حمله میکنه و قصد تجاوز را داشته  که توسط افسانه نوروزی  با چاقویی که از قبل ازآشپزخانه برداشته بوده به قتل میرسه.


شما نتیجه ی رای دادگاه رو قبول دارید؟ ما هیچکدام اجازه ی خوندن پرونده رو نداشتیم و این کار رو به مراتب مشکلتر میکنه و ما نمیتونیم و اجازه ی هیچ اظهار نظری  نداریم   اما معتقدم  افسانه نوروزی دفاع مشروع داشته که منطبق با ماده ی 61 قانون مجازات اسلامی است . بنابر این ماده:هر کس در مقام دفاع از نفس یا  یا عرض  یا مال خود یا دیگری و یا آزادی تن خود یا دیگری و یا خطر قریب الوقوع عملی انجام دهد که جرم باشد در صورت اجتماع شرایط زیر قابل تعقیب و مجازات نخواهد بود.

لطفا  ماده ی 61 قانون مجازات اسلامی را برای خوانندگان بیشتر توضیح دهید؟ این قانون میگوید: شرایط این است که دفاع با تجاوز و خطر هماهنگ باشد.یعنی کسی که با مشت حمله میکند ما با اسلحه بزنیم بکشیمش.این هماهنگی نداره. دوم اینکه:عمل ارتکابی بیش از اندازه نباشه.مثلا ما بیاییم متجاوز رو خلع سلاح کنیم و بعد شروع کنیم به کتک زدنش.سوم : توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت امکانپذیر نباشد.یعنی شما در وضعیتی قرار گرفته باشید که نتونید قوای دولتی رو خبر کنید  و یا اینکه مداخله ی قوای دولتی در رفع تجاوز و خطر موثر واقع نشه .مثلا یک مامور در پاسگاهی باشه اون چطور میتونه به موقع مطلع بشه و  اصلا" چطور میخواد مطلع بشه و جلوگیری از تجاوز کنه؟
آنچه که در مورد خانم افسانه نوروزی گفته میشه  اینه که: مقتول که ظاهرا" مامور امنیتی و صمیمیترین دوست شوهر افسانه نوروزی  هم بوده در داخل خانه بوده در حالیکه شوهر افسانه اونروز در شهرستان دیگه ای بوده . وقتی که ایشون با لباس بالا پوش از حمام بیرون میاد قاتل حمله میکنه و قصد تجاوز را داشته  که توسط افسانه نوروزی  با چاقویی که از قبل ازآشپزخانه برداشته بوده به قتل میرسه.

 سال گذشته دختری حدود ساعت 11-12 شب با برادر و مادرش به قصد خرید در  یکی از محلات جنوب تهران با شیشه ی شکسته ی یه کیوسک روزنامه فروشی یا آبمیوه فروشی دقیقا" یادم نیست , پسر جوانی رو  که مزاحمت برای او ایجاد کرده بوده از پا در میاره ,  و حکم قتل هم صادر شد آیا این هم یه دفاع مشروع بود یا نه؟

ببینید  من اونو با قطعیت میگم که دفاع مشروع نبوده . چرا؟ چون اولا پسر مزاحم  ,یک نفر بوده و اینها دو یا سه نفر بودند. و این با اصل برابری قوا هماهنگی نداره. ضمنا" در اون موقعیت پسر هیچ سلاحی نداشته و دست خالی بوده  و دختر شیشه رو برمیداره  و به او حمله میکنه. در این حادثه تجاوز با دفاع اصلا" مناسب نیست.

 نظر نهایی شما به عنوان یک قاضی و حقوقدان در این مورد چیه؟ اگر شما قاضی این پرونده بودبد چه حکمی صادر میکردید؟  من با توجه به سابقه ی 25 سال قضاوتم و سالها باز پرسی جنایی و دادستانی و کالبد شکافی صدها جسد و با توجه به اینکه من زوایای تاریک این پرونده را هنوز هم ندیده ام باز هم میگویم این زن دفاع مشروع کرده و دفاع هم کاملا" به حق بوده .  او بی گناه است.


 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 413974


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها