چای تلخ
  
 
 
آرشیو
 
شنبه 1 شهریور‌ماه سال 1382
                                                                                                     

 

توی بیمارستانی که خواهرم ماماست زن 21 ساله ای را آورده بودند که توی یکی از شهرستانهای اطراف سقط جنین کرده بود.سقط جنین رو یکی از زایشگاهای شهرستانهای تابعه ی همون   شهر انجام داده بود.شوهرش کفاش بود و زن بعد از 4 سال زندگی  میخواست  بچه ی سومشو سقط کنه.

وقتی زن رو به بیمارستان رسوندند داشت جون می کند .

جراح زن رو معاینه می کنه و توی رحم زن چند حبه انگور پیدا می کنه.بهیار روده ی زن  رو هم پاره کرده بود.

روزانه هزاران زن در اثر سقط جنین اجباری- مخفیانه و آلوده در معرض مرگ قرار دارند.  و بسیاری از آنان هم میمیرند.زنانی که در اولین سالهای جوانی با رحم پاره و بدن علیل امکان بچه دار شدن و از همه مهمتر سلامت جسمی خود شوند از دست میدن.

 

این یه واقعیته که زنان اختیار آبستنی و زایمان خودشونو ندارند.اکثر زنانی که برای بار اول مادر می شند کنترلی بر خود و اونچه که در طول زایمان می گذره ندارند.

مهمترین علل در سقط جنین چه اونهایی که داوطلبانه صورت می گیره و چه اونهایی  که خود به خود اتفاق می افته به نظام طبقاتی و محرومیت های مادی –تغذیه- رفاه  جسمی و روانی و ... برمی گرده.

سقط جنین در هر ناحیه ی مشخص بین محله هایی که با محرومیت های شدید      مادی دست به گریبان اند و محله هایی که نسبت به سایر محلات رفاه بیشتری دارند تفاوت زیادی دیده می شود.

 

آخرین تحقیقات در انگلستان نشان داده :حتی نژاد هم در سقط جنین موثره زنان سفید پوست طبقه متوسط هنوز برای رسیدن به حق انتخاب در مورد سقط جنین و یا  عقیم کردن خودشون دارند مبارزه میکنند در حالیکه زنان طبقات پایین و سیاه پوست اغلب بر خلاف میلشون وادار به عقیم شدن یا سقط جنین می شند.

 

این در حالیه که یا باید حامله شد یا سقط جنین کرد. چند راه هم برای جلوگیری ازبارداری وجود داره مؤثرترین راهای کنترل باروری : قرص و آ ی یو دى بسیار مشکل ساز برای زنان - کاندوم و وازکتومی( عقیم سازی) بسیار بیخطر برای مردان وجود  داره.

 

در ایران نابرابری در زمینه سقط جنین کاملا وجود داره  در حالیکه زنان طبقه کارگر و مهاجران افغانی و دختران مجردى که به صورت غیر قانونی حامله میشن  وادار به سقط جنین میشند سایر زنان خودشون می خوان که سقط جنین صورت بگیره.

 

 

درسته که انتخاب روش جلوگیری از بارداری به اختیار زنه ولی این انتخاب محدود به تعداد روشهائیه که در دسترسشون هست.روشهای جدید به زن این امکانو میده که به جای اتکا به همسر و یا به جون خریدن خطر سقط جنین بر بارداری خودش کنترل داشته باشه جالب اینجاست که انتخاب زن در بین اونها محدوده و این محدودیت رو شرکت های دارویی پزشکان و محققان و ... با زیرکی ایجاد کردند.اونا از قبل تصمیم گرفتند که چه روشهایی به وجود بیاد و عرضه بشه .نیازهای مردان و میزان تقاضاشونو در اولویت قرار میدن .مردان تعیین میکنند که چه نوع رابطه ای رو بیشتر میپسندند و از چه طریق بیشتر لذت میبرند. بازاریابان پزشکی تقاضاها رو بیشتر مردونه میدونند و معتقدند که اکثر متقاضیان رو جنسیت مردانه تشکیل میدند. و این ویژگی  کاسب کارانه ی  بازاریابان هست که جوابگوی تقاضای اکثریت باشه و هر راهی رو هرچند که بسیار آسیب زا هم  باشه رو عرضه کنند.

 

در بسیاری از موارد در سطح آزمایشگاهی وسایل جلوگیری از بارداری بوده که به زن کمترین آسیب رو میرسونده و لی مردان از استفاده ی اون و بکاربردن اون در بدن خودشون شدیدا" خودداری کردند .طوریکه هیچوقت به تولید انبوه و بازاری نرسیده.

 

(در غالب موارد مردان شیوه ی جلوگیری از راه طبیعی رو هم نمیپذیرند و معتقدند: اعصاب این کار رو نداریم!!!)

 

 

 هر کدوم از این روشها مشکلات خاص خودشو داره و مسلما" انتخاب بین اونا در هر حال انتخابی منفیه. چرا که وازکتومی مردان در جوامع مرد سالار با شکست روبه رو شده و کاندوم رو اکثر مردان متاهل مانعی برای لذت و ارگاسم میدونند .

 

عملا" زن مجبور میشه که یا از قرص ضد بارداری با عوارض افسردگی-چاقی بیش از حد- لک و چروک صورت – پوکی استخوان – ناراحتی های دستگاه گوارشی – سرطان دهانه ی رحم و ... و یا آی یو دی رو با خونریزی شدید – عوارض کمردرد و ستون فقرات –پاره گی شدید رحم رو تحمل کنه و یا  سقط جنین بسیار خطرناک و مرگ آفرین رو که اغلب به مرگ زن و یا  نازایی و حتی فلج شدن زن در مواردی رو به جون بخره.

          


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 413974


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها